Svatební rady, informace a tradice

TRADICE ZÁSNUB

 • Snoubenka dostává od snoubence zásnubní prstýnek. Snoubenec by měl dostat dar, který bude moci nosit stále při sobě. Tedy například šperk nebo hodinky. Dary mohou mít vyryté jméno či datum zasnoubení.
 • Nejprve by měla být o zásnubách informována rodina snoubenky, nejlépe při společném obědu nebo večeři. Snoubenec by měl přinést kytici své snoubence i mamince snoubenky. Po oznámení zasnoubení rodičům snoubenky, by mělo být zasnoubení formálně oznámeno rodičům snoubence.
 • Zasnoubení by mělo trvat minimálně 6 měsíců a maximálně jeden rok.

ROZLUČKA SE SVOBODOU

Na začátek byste si měli zvolit organizátora nebo organizátorku večírku a zajistit finanční krytí pro "akci". Ujasněte si, kdo by se měl všechno večírku zúčastnit a s ohledem na věk a zájmy zúčastněných naplánujte "akci".

Jinak bude probíhat rozlučka se svobodou s kolegy v práci a jinak v kruhu nejbližších kamarádek.

Dámská jízda

Holčičí loučení se svobodou mívá určitý styl a noblesu. Zúčastněné ženy a dívky se shodnou na jednotném oblečení, třeba ve stylu 30. nebo 60. let a tváře zahalí škraboškami. Večer proběhne ve znamení smíchu, alkoholu, kvízů a rozverných úkolů. Nakonec nevěsta získá korunku pro královnu večírku. Outfit má odrážet osobitost nevěsty, nejčastějším vodítkem je oblíbená barva oslavenkyně. Pokud se neshodnete, vsaďte například na černou a doprovoďte společným doplňkem v podobě kontrastně laděné šerpy s textem na přání.

Následující příběhy našich zákaznic vám mohou pomoci jako zdroj inspirace.

"Bylo nás 9 holek. Poznaly jsme se na vysoké, kterou jsme v Liberci studovaly a já zde pak i zůstala. Ostaní se rozutekly po republice a dvě dokonce přijely z ciziny. Bylo úžasné se zase sejít. Oslava probíhala ve stylu 60.let v restauraci ZOO v Liberci. Měly jsme jednotné oblečení a široké sukně s puntíky. Do restaurace ZOO nás na osmou hodinu přivezla limuzína a domů jsme se vracely pozdě k ránu. Patřil nám parket, holky si pro mě po internetu secvičily dokonce krátké vystoupení ve stylu Starci na chmelu. Tedy pokud se to, co předváděly, dalo nazvat tak nazvat. Ale pobavily jsme se."

Příběh Petry z Liberce

"Konečně jsem vystřízlivěla, abych Vám napsala e-mail ohledně té naší rozlučky :), Musím říct, že šerpa sklidila obrovský úspěch! Sestra z ní byla totálně v šoku a všechny holky se ptaly, kde jsem ji sehnala, že je to super nápad. Doufám tedy, že nebude vadit, když jim na Vás dám kontakt, chtěly by taky takové šerpy na další rozlučky nebo různé jiné párty! Jinak můžu říct, ze sestru zastavovali i lidi na ulici a ptali se, co to tam má napsáno, pak ji gratulovali nebo si ji fotili (hlavně Japonci).  V baru si ji každý prohlížel, ptal se, co je to za šerpu a zvali ji na panáky, chudáka moji malou :) No prostě Vám i panu vedoucímu moc děkuju, že jste ji pro nás vyrobili. Sestra říkala, že bude mít na tu super párty krásnou vzpomínku, a to mě moc těší. Ještě jednou děkuju, jste nejlepší! :)"

Příběh Martiny z Prahy

"Oslavu zařizovala švagrová, která vymyslela, abychom byly za rozverné kočky. Oblékla nás do černých siťovaných punčoch a červených tutu sukýnek. Na hlavách jsme měly ouška a u zadečku měly mít ocásky, ale to jsem již nedávala. Na nohou jsme měla každá červené lodičky a zamířily jsme, kam jinám v Ostravě než na Stodolní. Tedy klopýtali jsme po dlažebních kostkách. Prvním místem byl pub Dublin a pak jsme táhly od baru k baru. V Červené duně jsme dělali karaoke a rozlučku jsme zakončily v lázních v soukromém wellnes, kde na nás čekalo šampaňské a jahody a na mě striptér. Červená jsem byla až za ušima."

Příběh Romany z Ostravy

Úkoly pro nevěstu

Aby zábava nevázla a bylo na co vzpomínat, je dobrým zvykem připravit  pro nevěstu plnění nejrůznějších úkolů. Některé tipy jsme pro vás připravili, ale samozřejmě, že se jich dá vymyslet více s ohledem na místo, kde se rozlučka koná.

 • Dotazník - Nevěsta vyplňuje dotazník, jak dobře zná budoucího manžela. Odpovědi na všetečné a intimní otázky získáte předem samozřejmě od ženicha. Zpovídejte nastávajícího a zjistěte, co má na choti nejraději, jaké přednosti oceňuje, kterých partií si všímá nejvíc. Jaký je jeho oblíbený drink, místo k výletu, nejbláznivější poloha v sexu. Uhodne nevěsta jeho odpovědi?
 • Tričko a fix - nevěsta dostane za úkol, obléknout na sebe vyzývavé tričko a od kolemjdoucích mužů musí získat 20 podpisů.
 • Šerpa - Nevěsta dostane šerpu s nápisem "budoucí nevěsta - pozvi mě na panáka" a pošlete ji za cizími muži, aby sehnala pro svou družinu panáky. Má to háček, nevěsta nesmí promluvit ;-).
 • Telefonní čísla - Získá nevěsta 5 telefonních čísel od cizích mužů?
 • Panenka - Jak si poradí nevěsta s přebalováním miminka? At vám to ukáže na panence. 
 • Striptér - Ano,s pohledným striptérem se dá užít mnoho zábavy
 • Kondom - Dokáže nevěsta sehnat kondom?
 • Wellness - pokud to prostory a situace umožňují, může být společný bazén nebo vířivka tím správným místem.
 • Výbavička - připravte a předejte budou nevěstě výbavičku pro svatební noc. Bude mít nevěsta odhad, od koho dostala pouta, tanga, nebo přidáte něco lechtivějšího?
 • Dárky - Obdarujte nevěstu dárky, které potěší a které si nechá na památku. Sestavte pro ní památník, do kterého vlepíte nejlepší momentky, přidejte pár vtipných hlášek, receptů a rad do života v kuchyni, koupelně a nebo v posteli. Nezapomeňte na osobní věnování.
 • Korunka - závěr oslavy patří nevěstě, co by královně večeru. Zajistěte ji korunovaci.

Po úspěšném zvládnutí všech úkolů od vás dostane dárek nebo certifikát, který ji opravňuje vstoupit do svazku manželského. Nezapomeňte průběžně vše dokumentovat.

Alkoholické drinky byste měly prokládat párty občerstvením a jídlem, protože přeci nechcete hosty opít hned na začátku ;-)

Tipy pro organizátory rozlučky

 • Čokoládová fontána - K zapůjčení je několik fontán a proto v jedné fontáně teče čokoláda hořká, v druhé mléčná a v třetí čokoláda s likérem. Představte si jak obalujete jahody a kousky ovoce do čokoláda a vkládate si je do úst....ta chuť. Zamilujte se.
 • Stroj na bublikny - Vaše párty může být plná létajících bublinek, které vyrobíte tímto zajímavým zařízením.
 • Ohňostroj - náš pyrotechnik pro vás může připravit ohňostroj. Ten jednodušší si sami odpálíte.
 • Balon s překvapením - překvapte zúčastněné explodujícím balonem. Ozve se rána jako z poplašňáku a na taneční parket se snese stovka balonků. 

Pánská jízda

Muži se baví jinak než ženy, postačí jim více alkoholu a zpravidla jejich akce nebývají tak promyšlené. Zaplatit útratu za celou hospodu není dnes již moc originální. 

 • Limuzína - Jízda městem ve velém stylu na disco
 • Body drink - Dokáže budoucí ženich přesvědčit některou z žen či dívek, aby se mohl napít z jejího pupíku?
 • Zaplatit útratu - To už tu bylo a moc originální to není
 • Striptýzová tanečnice - pozor na žárlivou snoubenku.
 • Wellness - A co taková tantrická masáž?
 • Rafting - rozlučkový víkend na raftech se sudem piva
 • Padák - Je tandemový seskok padákem tím správným adrenalínem?

U mužů tedy platí, že by mu kamarádi měli dopřát zážitek, na který jen tak nezapomene. Přeci jen vzdává se svobody většinou poprvé a naposledy.

Stylovou rozlučku ale můžete zažít se svými přáteli u vás doma na zahradě, můžete objednat a opéci sele, grilovat. Pokud máte společné přátele, pak může rozlučka probíhat také společně s partnerkou či partnerem a na závěr můžete vypustit lampiony štěstí.


SEZNAM SVATEBNÍCH DARŮ:

Sestavujete si seznam svatebních darů? Pokud nechcete dostat dva kávovary, vysavače a jiné dárky, které již doma dávno máte, sestavte si seznam svatebních darů, které by se vám hodily a poté konzultujte se svatebními hosty, co vám mají svatebním darem koupit.

Můžete si také založit vlastní internetovou stránku týkající se vaší svatby a na této stránce seznam vyvěsit s tím, ať si každý zablokuje dar, který koupí.

A jak informovat svatební hosty? Vhodnou formou je např. tištěná kartička, kde najdou seznam svatebních darů. Kartičku vložte do obálky s oznámením a pozvánkou ke svatebnímu stolu. Jistě se nikdo neurazí. 

 

MAGICKÉ DATUMY V ROCE:

Máte zásubní prstýnek a začínáte s přípravou svatby. Vybíráte datum, ale které je to "nejlepší"?

Tento rok je hned několik "magických" datumů, které připadnou na sobotu a to: 6. 6., 8. 8., 10. 10. i 12. 12. Podle numeroložky Gabriely Holčákové mají zdvojená data o svatebních sobotách zvláštní význam, ale nemusí být pro novomanžele nutně pozitivní.

„Všechna ta data spojuje zdvojená energie daného čísla. Ale všeho moc škodí, a tak je v některých případech zesílení energie na pováženou. Je potřeba ale vzít v úvahu i data narození snoubenců,“ míní numeroložka.

 

 

ZMĚNA PŘÍJMENÍ PO SVATBĚ:

Ženy obvykle přebírají příjmení manžela, proto musí věnovat vyřizování nových dokladů mnohem více času. Navíc musí změnu příjmení nahlásit například v zaměstnání, bance, zdravotní pojišťovně, u lékaře, telefonního operátora, při podnikání

také na žiivnostenském úřadě a dalších institucích, se kterými je žena v kontaktu.

Základním dokladem je občanský průkaz, kde se změní příjmení. Požádat o vydání nového občanského průkazu musíte do 15 pracovních dnů po obdržení oddacího listu. Kvůli novému příjmení je nutná i výměna cestovního pasu a řidičského

průkazu. Pokud se chystáte na svatební cestu do zahraničí ještě před vydáním nového cestovního pasu, například hned den po svatbě, můžete využít cestovní pas se starým příjmením. Platnost cestovního dokladu končí uplynutím tří měsíců ode

dne změny příjmení. Za vydání nového cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a nosičem dat zaplatíte 600 korun.

Změnu příjmení v řidičském průkazu jste povinni oznámit do pěti pracovních dnů ode dne, kdy ke změně došlo. Za vydání nového řidičského průkazu zaplatíte 50 korun (pozn. lhůta při vydání do 20 dnů, do pěti pracovních dnů 500 Kč).

Pokud vlastní žena motorové vozidlo, musí podat do 10 pracovních dnů od změny žádost o zápis změn údajů zapisovaných do registru silničních vozidel. Správní poplatek je 50 korun.

  

Svatební harmonogram

Nevíte čím začít a co může počkat? Přinášíme vám svatební kalendář, který vám lehce napoví, jaké kroky musíte udělat, abyste na nic nezapomněla:

 

10 - 6 měsíců před svatbou:

 • vyberte datum svatby
 • navštivte matriku
 • rezervujte si místo pro konání obřadu
 • sestavte rozpočet
 • sestavte seznam hostů + svědky
 • rezervujte místo pro konání hostiny,případně rezervujte termín svatebního altánu
 • pokud plánujete svatbu s cizincem, informujte se zde jak na to.

 

5 - 4 měsíce před svatbou:

 • vyberte si barvu svatby
 • zajistěte si svatební oznámení, pozvánky na hostinu, jmenovky na stůl, košíčky na koláčky, krabičky na výslužky a další dekorace.
 • vyberte snubní prsteny
 • vyberte si vhodné šaty ve svatebním salonu + pánský oblek pro ženicha, pokud budete mít družičky, pro ně taktéž šaty ( pro všechny družičky stejné )
 • vyberte a zajistěte si vhodného fotografa, hudební doprovod a s ním související skladby, které si přejete na obřad ( cca 5 skladeb - příchod ženicha, příchod nevěsty a tišší doprovod během obřadu )
 • zajistěte zábavu na svatební hostinu ( živá hudba, DJ, soutěže...)

 

3 - 2 měsíce před svatbou:

 • sepište si seznam svatebních darů
 • rozešlete svatební oznámení a pozvánky na hostinu
 • sestavte jídelní lístek
 • sestavte zasedací pořádek
 • vyberte květinovou výzdobu a kytici pro nevěstu
 • objednejte si svatební dort a pečivo
 • zajistěte si roznášku svatebních koláčků

 

1 měsíc před svatbou:

 • zkontrolujte si veškeré dekorace na vozy, obřad, hostinu
 • zkontrolujte, zda máte pro všechny jmenovky na stůl, popř. dárky pro svatebčany ( čokoládky, mýdla apod.)
 • příprava rozlučky se svobodou
 • možnost doobjednání chybějích dekorací, dárků pro svatební hosty

 

Výročí svatby - pojmenování výročí svatby

1. rok - bavlněná svatba

2. rok - papírová svatba

3. rok - kožená svatba

4. rok - květinová (ovocná) svatba

5. rok - dřevěná svatba

6. rok - železná (zinková) svatba

7. rok - vlněná (měděná) svatba

8. rok - bronzová (plechová) svatba

9. rok - hliněná svatba

10. rok - cínová (růžová) svatba

11. rok - ocelová svatba

12. rok - hedvábná svatba

13. rok - krajková svatba

14. rok - slonovinová svatba

15. rok - křišťálová (skleněná) svatba

20.rok - porcelánová svatba

25.rok - stříbrná svatba

30.rok - perlová svatba

35.rok - korálová (plátěná, lněná) svatba

40.rok - rubínová svatba

45.rok - safírová svatba

50.rok - zlatá svatba

55.rok - smaragdová svatba

60.rok - diamantová svatba

65.rok -  kamenná svatba

70.rok - platinová (blahodárná, briliantová) svatba

75.rok - korunovační svatba